Alergie na mléko nebo intolerance laktózy?Alergie na bílkovinu kravského mléka a intolerance laktózy jsou často zaměňovány. V případě alergie na mléko jde o specifický imunologický proces, kdy organismus reaguje na mléčnou bílkovinu, zatímco intolerance laktózy je způsobena nedostatkem enzymu laktáza, který rozkládá tento mléčný cukr.

Potravinová alergie je způsobena nežádoucí reakcí imunitního systému na podanou potravinu. Alergie na bílkovinu kravského mléka je nejčastější potravinovou alergií u malých dětí, ale u dospělých je vzácnější. Až 95% alergií na bílkovinu kravského mléka vzniká ještě v prvním roce života a vyhasíná kolem třetího roku.


V různé intenzitě mohou být přítomny tyto příznaky:

  • Ekzém, kopřivka, otoky
  • Zvracení, koliky, neklid - u kojenců
  • Průjmy, někdy i krev ve stolici
  • Rýma, dušnost, kašel


Diagnostika spočívá v první řadě v provedení pohovoru lékaře s pacientem a pečlivém odběru anamnézy. Při podezření na alergii na bílkovinu kravského mléka je vhodné alergologické vyšetření vč. kožních testů, odběrů krve, ev. eliminační a expoziční test (test s vyloučením mléka ze stravy a jeho následném opětovném zavedení). Léčbou je eliminace mléka a mléčných výrobků ze stravy (po čase může dojít k toleranci) a podávání léků k minimalizaci nežádoucích projevů alergie.


Laktózová intolerance není alergie, ale forma přecitlivělosti, kdy příčina není imunologická. Jde o stav, kdy je pro vaše tělo těžké strávit mléko a mléčné produkty, po jejich konzumaci se může dostavit průjem, bolesti břicha nebo plynatost. Roli hraje genetika a vzhledem k tomu, že je postiženo přibližně 75% světové dospělé populace, není již laktózová intolerance považována za nemoc. Málokdy se projeví u malých dětí. Někdy může k tomuto stavu dojít i přechodně, například po infekčním průjmu.


Příznaky:

  • Křeče nebo bolesti břicha (obvykle v oblasti pupku)
  • Nadýmání, plynatost
  • Průjem
  • Zvracení (zejména u adolescentů)

 

Diagnóza je běžně stanovena na základě anamnézy, kdy po požití jídel s obsahem laktózy dojde do několika hodin k výše uvedeným projevům a tyto vymizí po pěti až sedmi dnech bezlaktózové diety. V některých závažnějších případech je vhodné i gastroenterologické vyšetření (tam může být proveden dechový test, biopsie tenkého střeva nebo genetické vyšetření). Řešení spočívá v omezení konzumace mléčných výrobků s obsahem laktózy na tolerované množství, případně zařadit bezlaktózové produkty a doplňky stravy s obsahem enzymu laktáza.
 zpět
2018-2021 © AlergoMed | Vyvinuto a provozováno s whitewolf.cz