Atopická dermatitida (atopický ekzém)



je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění. Zánět u atopického ekzému může být totiž způsoben nejen alergickou reakcí, ale i nealergicky, např. suchostí kůže. Kůže atopika vykazuje řadu změn přímo ve stavbě a funkci kůže (porucha bariérové funkce) a také nervově reflexní pochody v jeho těle probíhají odlišně. Proto kůže atopiků reaguje i na běžné podněty (alergického i nealergického charakteru) zvláštním, mimořádným, nezvyklým způsobem (tzv. hyperreaktivita kůže). Většinou to bývá zarudnutí, otok, mokvání, drobné pupínky, ložiska ekzému a často záchvatovité svědění. Kůže pacienta s ekzémem je většinou suchá, schází jí schopnost zadržovat v těle vodu a snadno se v ní tvoří trhlinky. Proto do kůže snadno pronikají alergeny a látky z okolního prostředí.

 

Lokální léčba


Jelikož nelze zatím ovlivnit příčinu vzniku atopického ekzému, a tudíž není možné kompletní a permanentní zhojení, je léčba směřována na tlumení příznaků a zvládání choroby.
Léčba ekzému je komplexní, zahrnuje léky místní i celkové, proto se pacient neobejde ani bez pomoci kožního lékaře (dermatologa). Vyloučení či alespoň minimalizace provokačních faktorů v kombinaci s pravidelnou a správnou péči o kůži tvoří nejméně polovinu úspěchu v léčbě atopického ekzému. Jinými slovy bez prevence je veškerá léčba málo účinná nebo neúčinná.
Místní léčba je prvním krokem. Základními preventivními podpůrně léčebnými prostředky jsou tzv. emoliencia. Jsou i volně dostupná ve formě mastí, krémů, tělových mlék a mycích a sprchových olejů. Kůži zvláční, promastí, hydratují, tvoří ochrannou bariéru proti zevním vlivům. Používají se tedy jak v období relativního klidu choroby, tak i jako doplňující léčba vlastních, tzv. diferentních ekzémových léků. Řada z nich má i důležité přísady dezinfekční, zklidňující a hojivé. Léčebná mycí a sprchovací emoliencia (gely a oleje) mají navíc detergentní účinky, takže mají i schopnost mycí. Rozhodně neaplikovat nový prostředek napoprvé na větší plochy, ale napřed provést toleranční testy na malý okrsek kůže.

 

Prevence


• Osobní hygiena a oblékání
Kůže ekzematika není schopna účinně vázat vodu, nemá na povrchu dostatečný ochranný kožní film, snadno se vysušuje, je dráždivá a zranitelná. Proto je třeba šetrná hygiena a časté promazávaní, minimálně 2xdenně. Klasická mýdla ani koupelové pěny nepoužívat, při větším znečištění jsou vhodná hypoalergenní tekutá mýdla (tzv. syndety), bez parfemace, s neutrálním nebo lehce kyselým pH. Doporučuje se dobu kontaktu s vodou omezit, vhodnější je krátké sprchování chladnější vodou než klasická vanová koupel. Po každém mytí následuje vždy promazání, nejlépe do 3 minut.
Oblečení, jakož i rukavice a další doplňky, mají být nebarevné, hladké a volné- pohodlné, vzdušné, odváděcí pot. Nejlépe bavlněné, event. moderní prodyšné hladké polypropylenové pleteniny. Rozhodně zabránit přímému kontaktu s vlnou, kožešinami či klasickými syntetickými materiály. Nový textil vždy přeprat, po praní zopakovat máchací cyklus. Nedávat aviváže, k docílení měkkosti raději přežehlit.


• Dietní opatření
Potravinová alergie je nedílnou součástí prevence a léčby atopického ekzému (i pokud nejde přímo o alergii, jsou účinky některých potravin dráždivé). Důsledně vyloučit prokázané a vypozorované potravinové alergeny, ale se snahou zachování bohaté a pestré stravy. Pozor na zkřížené alergie (mezi různými druhy ovoce, zeleniny ale i pylů).

V případě, že se pomocí alergologického vyšetření nepodaří určit žádné alergeny zodpovědné za zhoršování ekzému, je možné vyzkoušet preventivní hypoalergenní a nízkohistaminovou dietu.
Určité potraviny mohou zhoršovat atopický ekzém i přesto, že si na ně tělo nevytvoří žádnou alergii. Jde o potraviny, jež jsou schopny různým způsobem zvyšovat hladinu histaminu v těle. Mezi potraviny s dráždivým účinkem patří například kakao, čokoláda, koření a aromatické ovoce. Nepříznivě působí také velmi kyselá jídla. Nevhodné je určitě nadměrné pití alkoholu. Samozřejmě na každého strava působí jinak, proto je dobré vést si jídelníček a současně sledovat, jak jídlo působí na kožní projevy onemocnění.
Důležitý je i dostatečný přívod tekutin- pitný režim. Z nápojů se nedoporučují nápoje sycené CO2. Omezit příjem cukru a soli.
V případě nejasností stran eliminace konkrétních potravin by se měl pacient řídit rady ošetřujícího praktického lékaře a alergologa.


• Domácí prostředí
Nechovat žádná domácí zvířata! I přechodný kontakt může vadit (víkendy, návštěvy příbuzných a pod).
Nekouřit v celém bytě. Vyloučit i jiný dráždivý kouř a výpary (kamna, nátěrové hmoty, politury na nábytek, spreje na vlasy, deodoranty atd.). Pravidelně a dostatečně větrat.
Největší pozornost se má věnovat prostorům, kde se ekzematik nejvíce zdržuje. Tedy ložnice či dětský pokoj bez koberce, čalouněného nábytku, tapet, záclon, závěsů, květin. Drobné předměty nenechávat na povrchu, vše uzavíratelné (skřínky, knihovničky, vitríny). Dostatečně, ale ne přehnaně zvlhčovat vzduch, optimum je 40-60 %. Teplota chladnější maximum 20°. Matrace molitanové nebo z obdobného materiálu, vhodné pro alergiky. Přikrývka a polštáře nepéřové, např. duté vlákno. Povlečení jemné, hladké. Prostěradlo měnit po 2 týdnech.
Z hlediska snížení množství plísní se doporučuje větrat zejména koupelny a kuchyně. V kuchyni mít při vaření zavřené dveře, nepouštět výpary do okolního prostoru bytu. Nesušit mokré oděvy a prádlo v bytě. Nenechávat zbytky potravin (skladování starého pečiva, neskladovat starý papír a textil).
V domácnosti je třeba se chránit před kontaktem s čistícími, úklidovými a pracími prostředky, používat ochranné rukavice. Rukavice ne latexové, mají být bez vnitřního vlasu a bez vysypávacího pudru.
U žen ekzematiček nepřehánět kosmetickou péči co do výběru, množství a častosti používání.


• Volný čas a hobby
Vzhledem k zlepšování ekzému v létě v přímořském či horském klimatu je vhodné plánovat dovolené s tímto zaměřením. Nejsou vhodné takové aktivity a klima, kde jsou extrémně chladné či horké podmínky, vítr, velké pocení, tření atd. Volit sporty, kde nedochází k velké tělesné námaze a pocení. Nejsou vhodné takové koníčky a hobby, kde je kontakt s dráždivými či potencionálně alergizujícími látkami a kde je nutno kůži často umývat ( modelářství, vaření, zahrádkaření, chov zvířat, motory…) U malých dětí není vhodné hraní na písku a dlouhodobější nebo příliš častý kontakt s vodou.

Kůže je orgánem, který citlivě a pohotově reaguje na duševní stav jedince. Na druhé straně stav choroby zase ovlivňuje psychiku. Ošetřování kůže proto zařaďte a berte jako pravidelnou každodenní hygienu. Při zvládaní ekzému musí být pacienti, jejich rodiče i lékaři realisty. Nelze slibovat, že ekzematika vyléčíme jednou provždy. Ale můžeme mu vysvětlením, účinnou prevencí a vhodně volenou léčbou a svou empatií pomoci dostat chorobu pod kontrolu, naučit se s ní žít a dosáhnout uspokojivé kvality života.



zpět
2018-2025 © AlergoMed | Vyvinuto a provozováno s whitewolf.cz