Chladová kopřivka



Chladová kopřivka, někdy také nazývaná jako alergie na chlad, se projeví po kontaktu kůže s chladnými objekty, tekutinami nebo vzduchem. Nejedná se o alergii s reakcí na alergen, potíže způsobuje změna teploty. 

Onemocněním trpí nejčastěji mladí dospělí (více ženy) a polovina z postižených má atopii (genetická predispozice ke vzniku alergie).

Během prvních minut po expozici chladu dochází k zarudnutí kůže, svědění, vzniku kopřivkových pupenů a k otokům sliznic. Často jsou postiženy pouze části kůže přímo vystavené chladu. Vzácně se může objevit i celková anafylaktická reakce nebo dušnost kvůli otokům v dutině ústní a krku.

Diagnóza je stanovena na základě anamnézy, může být potvrzena chladovým stimulačním testem (např. s kostkou ledu). Laboratorní vyšetření není běžně vyžadováno.

U většiny případů není příčina objasněna, výjimečně může kopřivka souviset s jiným onemocněním, jako je infekce nebo hematologické poruchy.

Nejlepší prevencí je vyhýbat se nadměrnému chladu, ale to je v praxi obtížně proveditelné. Pacienti by se měli alespoň vyvarovat plavání v chladné vodě (teplota vody nad 25 °C je pro většinu pacientů bezpečná), chladným potravinám a nápojům (např. zmrzlina), měli by si krýt odhalená místa (rukavice) a vždy by měli informovat o potížích své ošetřující lékaře (operace, aplikace chladných infuzních roztoků…).

Doporučeno je preventivní podávání antihistaminik, pokud se nelze vyhnout rizikovému prostředí, dále aplikace vhodných krémů, a to zejména v zimním období. V případě celkových příznaků, anafylaktické reakce, je lékařem předepsán autoinjektor s adrenalinem.

Zlepšení nebo vymizení symptomů se u poloviny pacientů dostaví do 5 let od prvních projevů.





zpět
2018-2024 © AlergoMed | Vyvinuto a provozováno s whitewolf.cz