Průduškové astma



Průduškové astma postihuje více než 5 % populace,vyskytuje se u všech věkových skupin od kojenců až po seniory. Zvýšené riziko vzniku astmatu je v rodinách, kde se vyskytují alergická onemocnění- alergická rýma, ekzém.
Projevuje se náhle vznikajícími záchvaty dušnosti, často v nočních hodinách nebo k ránu, jindy během dne při kontaktu s alergeny v domácím nebo pracovním prostředí. Může mít i podobu dušnosíi vznikajících po tělesné zátěži.Astma se může projevovat nočním dráždivým kašlem, pocity tísně na hrudníku, pocity nedostatku vzduchu, ztíženým dýcháním spojeným s hvízdavým zvukem při výdechu.
Astma se může skrývat za opakovanými záněty průdušek a opakovaným kašlem, za sníženou výkonností při chůzi do schodů, při běhu, při větších zátěžích nebo opakovaně v určitém prostředí.Příznaky se objevují v pylové jarně-letní sezóně,v kontaktu se zvířaty, v prašném prostředí, při domácích úklidech, ve smogových podzimních dnech.

SPOUŠTĚČI 
Všechny látky a podněty, které vyvolávají stavy dušnosti, ztíženého dechu a kašle, označujeme jako spouštěče.Jsou to alergeny pylů, roztočů- domácí prach, zvířecí alergeny, plísně,potraviny,léky, hmyzí jedy,silné dráždivé vůně a spreje, cigaretový kouř, dým z ohně, tělesná námaha.

CHARAKTERISTIKA ASTMATU 
Dušnost nebo ztížené dýchání vzniká zúžením průdušek, které je způsobeno smrštěním svalových vláken ve stěně průdušek, otokem sliznice, která vystýlá průdušku zevnitř,a tvorbou hlenů. Astmatik překonává zúžení zrychlením i prohloubením dechu, ve spánku si hledá polohu vsedě.

LÉČBA  ASTMATU
Astma nelze zcela vyléčit, lze je však účinně kontrolovat.Astmatici mohou žít normálním aktivním životem, mohou chodit do školy, mohou pracovat, sportovat, jejich noci jsou klidné a spánek nerušený.Protiastmatické léky se podávají většinou inhalací,vždy je nutno vyzkoušet v ordinaci techniku inhalace, nacvičit ji a opakovaně kontrolovat.

Léky úlevové= záchranné
Slouží k potlačení akutních příznaků, k úlevě od dušnosti. Působí uvolnění stažených a smrštěných svalových vláken v průduškách a průdušky otvírají. Působí rychle a délka účinku je většinou krátká do 4-5 hodin nebo prodloužená až na 12 hodin.Úlevový lék má mít astmatik vždy po ruce v pohotovosti a použít jej včas,používají se při obtížích, podle potřeby.

Léky preventivní, udržovací, protizánětlivé 
Hojí chronický zánět v průduškách, brání tomu, aby se stěna průdušek přestavovala, byla tuhá a nepružná.Zajišťují kontrolu nad dobrým, klidovým stavem, je třeba je užívat pravidelně, dlouhodobě a to i v době, kdy příznaky astmatu vymizí a pacient se cítí dobře a je bez obtíží.

Zároveň nutno vyvarovat se spouštěčům astmatu,udržovat vhodnou teplotu a vlhkost domácího bytového prostředí ( relativní vlhkost 40-50%,teploty 20 st.C), alergikovi nesvědčí kontakt s domácími zvířaty, neprospívá mu prašnost prostředí, neměl by kouřit nebo žít v zakouřeném prostředí,nepoužívat pronikavě vonící výrobky, vyhýbat se osvěžovačům vzduchu, parfémům, silně parfémovaným mýdlům, šampónům a kosmetickým přípravkům.Sport astmatikovi neškodí.

SPOLEČNÝ CÍL
Astma bez příznaků, kašle a ztíženého dýchání.
Astma bez nutnosti užívat často záchranné léky.
Astma s normálními plicními funkcemi.
Astma s životní aktivitou omezovanou na nejmenší míru.

Stačí k tomu poznat dobře své astma, upravit svůj živostní styl, léčit včas a správně, být aktivním partnerem lékaře.



zpět
2018-2024 © AlergoMed | Vyvinuto a provozováno s whitewolf.cz